Hřejivý čajík

20.01.2022

Tento hřejivý čajík je ideální pro chladné zimní odpoledne. Chutná, zahřeje, povzbudí a tělu dodá mnoho přirozených pomocníku v boji s případnými infekcemi.

Ingredience:

  • Čerstvá kurkuma podle chuti
  • Čerstvý zázvor podle chuti
  • Šťáva a kůra z půlky citronu
  • Oloupaný pomeranč
  • Kůra z půlky pomeranče
  • Větší tyčinka skořice
  • Několik růžiček badyánu

Příprava:

Zázvor a kurkumu oloupeme, nastrouháme najemno a společně s veškerou šťávou dáme do čajové konvice. Pozor, kurkuma hodně barví a z oblečení se skvrny nevyperou.

Přidáme najemno nastrouhanou kůru z poloviny citronu a poloviny pomeranče.

Pomeranč oloupeme, nakrájíme na malé kousíčky a vhodíme do konvice.

Přidáme velkou tyčku skořice a několik hvězdiček badyánu.

Zalijeme vroucí vodou a necháme 10 min odstát. Poté přidáme šťávu z citronu a popř. trochu medu.

Terapeutické účinky:

Tento lahodný čajík má mnoho zdraví prospěšných účinků. Je zahřívací a povzbuzující. Uklidní trávicí soustavu, může pomoci proti nevolnostem a zároveň posílí trávení. Podporuje vylučování trávicích šťáv a má karminativní účinky (působí proti plynatosti). Je vynikající pro povzbuzení jater a tedy i k podpoře detoxikace organismu. Pomáhá imunitnímu systému bojovat proti infekcím, obsahuje mnoho antioxidantů a je velice protizánětlivý.

Níže jsou vybrané účinky jednotlivých příměsí čaje:

Kurkuma dlouhá - výborná při jaterních a žlučníkových poruchách a chronických problémech se žaludečními vředy. Díky svým výjimečným protizánětlivým účinkům pomáhá s artritidou, ekzémy, astmatem a autoimunitními chorobami všeobecně. Působí preventivně proti onkologickým onemocněním a její účinky se studují i jako možná podpůrná léčba různých typů rakoviny.

Zázvor pravý - je vynikající pomocník při nevolnosti a střevních i žaludečních obtížích (pozor, díky svým zahřívacím vlastnostem není vhodný při akutních zánětech). Pomáhá také při nachlazeních, chřipkách a bolestech svalů.

Skořice - toto lahodné koření pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a zároveň zmírňuje nadýmání a plynatost a křeče. Pomůže také s chřipkami a nachlazením a působí jako afrodisiakum.

Citron, pomeranč a jejich kůra - citrusy jsou v zimě propagovány díky obsahu vitaminu C a podpoře imunitního systému. Obsahují však i spoustu fytonutrientů, které působí jako silné antioxidanty a chrání naše tělo před mnohými chorobami. Za zmínku stojí například limonidy, které plod chrání před hmyzem a u člověka inhibují růst nádorů. Kůra z citrusů obsahuje všechny prospěšné látky ve vysokých koncentracích a hojně se využívá například v tradiční čínské medicíně.

Badyán - většina koření má vysoký obsah antioxidantů a výjimkou není ani charismatický badyán. Díky vysokému obsahu kvercitinu, kyseliny gallové a šikimové, linaloolu a limonenu má badyán pozitivní vliv na naše zdraví. Působí proti virovým, bakteriálním ale i plísňovým infekcím,